Sprijin acordat refugiaților și persoanelor strămutate din Ucraina

UAT COMUNA TATARASTI, conform hotărârii nr. 23 din 27.02.2022 a COMITETULUI   JUDEŢEAN PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ BACĂU, privind organizarea la nivel local a sprijinului acordat refugiaților și persoanelor strămutate din Ucraina, stabilește ca punct central de primire a ajutoarelor donate de populație și operatori economici, sediul primariei comunei Tatarasti, situat pe str. Stefan cel Mare, aceste ajutoare urmând să fie predate, la punctul central de primire stabilit la articolul 1 al prezentei Hotărâri.

Ajutoarele umanitare pot fi din categoria:
– produse alimentare care nu necesită preparare/neperisabile (ambalate sau conservate  în termen de valabilitate);
– articole de îmbrăcăminte pentru adulți și copii ( igienizate și ambalate pe categorii);
– produse de igienă individuală;

Detalii suplimentare la sediul Primariei Comunei Tatarasti  sau la telefon 0234.286510  între orele 08:00 –14:00.

Sa fim solidari cu semenii nostrii, refugiati din Ucraina care au nevoie de hrana, adapost si medicamente.